AİKİDO

Aikido Kanji“Aikidoyu takip edecek ve bu yolda yürüyecek insanlara sesleniyorum; Aikido başkalarını doğru yola getirmek değildir; o kendimizi doğru yola getirmektir.” – O’Sensei Morihei Ueshiba (Aikidonun kurucusu) 

Ai (uyum/sevgi), Ki (evrensel enerji), ve Do (yol) kelimelerinden oluşan Aikido, “evren ile uyum yolu” olarak dilimize çevrilebilir. Aikido geçtiğimiz yüzyılda O’Sensei Morihei Ueshiba tarafından, tarihi Japon savaş sanatlarının bir sentezi olarak ortaya çıkmıştır ve özünde Budo vardır. Japoncada savaşçının yolu anlamına gelen Budo ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi temel alan bir hayat tarzını simgeler.

Aikido şiddete başvurmamayı ve uyumu ön planda tutan bir savaş sanatıdır. Günümüzde fiziksel bir saldırıya maruz kalma ihtimalimiz düşük olsa bile, psikolojik olarak sınandığımız durumlar olabiliyor. Aikidoda amaç beklenmeyen herhangi bir durumda sakin kalarak gerekli eylemi yapabilmek ve en zorlu durumlarda dahi kimseyi incitmemektir. Aikido çalışarak nefesinize, buna bağlı olarak hareketlerinize ve düşüncelerinize hakim olmayı öğrenebilir, esneklik kazanabilir, duruş, denge, zamanlama ve refleks konularında kendinizi geliştirebilirsiniz. O’Sensei Morihei Ueshiba’nın dediği gibi “Savaşçının yolu söz ve yazı ile anlatılamaz”, bu yüzden aikidonun ne olduğunu anlamak istiyorsanız gelin beraber çalışalım.